φιλοσοφούντες Αθηναίοι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

φιλοσοφούντες Αθηναίοι

Δημοσίευση  papaioannou Την / Το 3/2/2008, 22:54

Ας μιλήσουμε επί της ουσίας και ας το πούμε απλά.
Το κυρίαρχο αίτημα όσο προχωρούμε προς την βάση της εισοδηματικής πυραμίδας είναι οι παροχές.

10% αύξηση ζητούν τα συνδικάτα.
Οι έμποροι παραπονιούνται για την αναδουλειά
Οι αγρότες για την απώλεια εισοδήματος.

Ο Καραμανλής πήρε εκλογές δίνοντας τα τριχιλιαρα και όλα όσα έταξε το 2007 ήταν αυτά που είχε τάξει το 2004 και είχαν σχέση με το χρήμα.πχ Τριτεκνοι νεο μισθολογιο και αλλά παραδείγματα.

Ποια αριστερά λοιπόν και ποια φιλοσοφία; Ποιο ψάξιμο και ποια αυτοοργάνωση; ποια δίκαιη κοινωνία.

Το αίτημα για χρήμα είναι προφανές και όσοι δεν το βλέπουν είναι απλά πολύ χορτάτοι και το φιλοσοφούν ως… αρχαίοι αθηναίοι!

Sleep

papaioannou

Αριθμός μηνυμάτων : 21
Registration date : 27/01/2008

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://www.papaioannou.wordpress.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

θα ήθελα

Δημοσίευση  NIKKOS Την / Το 4/2/2008, 06:21

Το αίτημα για χρήμα είναι προφανές και όσοι δεν το βλέπουν είναι απλά πολύ χορτάτοι

ρε Γιάννη γιατί δεν παρετήσε απο το κρατικοδίαιτο βόλεμα σου, να εκπαιδεύεις σκυλάκια, να έρθεις να φιλοσοφείς μαζί μου.... γιατί είμαι άνεργος και αχόρταγος για ζωή... παρά τις σπουδές και τα σχολεία...

θα ήθελα λοιπόν

σκέφτομαι να ρισκάρω να κάνω την δική μου επιχείρηση , και θα το κάνω ...αλλά θα ήθελα από την πολιτεία να με διευκολύνει. Να βάλει συγκεκριμένους κανόνες, να μειώσει την γραφειοκρατία , να "μεταφράσει" σε απλά Ελληνικά και να συγκεντρώσει κάπου την ισχύουσα νομοθεσία, να με ενημερώνει έγκαιρα και σωστά για κάθε πρόγραμμα - σεμινάριο κλπ. θα μπορούσε να με βοηθήσει σαν νέο επιχειρηματία, να ενισχύσει και να απελευθερώσει από τα κομματικά δεσμά τα επιμελητήρια και τους εμπορικούς συλλόγους , να πατάξει την φοροδιαφυγή με οποιοδήποτε πολιτικό κόστος

θα ήθελα από την πολιτεία ...για τα παιδιά μου στο μέλλον ... ένα δημόσιο σχολείο πηγή γνώσης και ανάπτυξης κριτικής ικανότητας και όχι φοιτητών , ενα πανεστήμιο επιστημόνων και οχι χαβαλέ ζωη - κερκιδα ,θα ήθελα να μπορώ να έχω ίση πρόσβαση στην γνώση (βιβλιοθήκες ,διαδίκτυο ,ενισχυτική διδασκαλία) σε οποιοδήποτε σημείο της Χωράς μου.

Θα ήθελα να δω όλα τα δημόσια κτίρια φιλικά προς το περιβάλλον, τα κρατικά φουγάρα στην Πτολεμαΐδα και αλλού κλειστά , τα ιδιωτικά το ίδιο , θα ήθελα πολύ να ξαναδώ ένα ελληνικό ποτάμι καθαρό και όχι τους βούρκους που πλέον συναντάμε, θα ήθελα γενικότερα μια πιο πράσινη ανάπτυξη !

Θα ήθελα σωστή διαχείριση των πενιχρών κονδυλιών του πολιτισμού , έτσι ώστε να φτάνει σε κάθε χωριό

θα ήθελα από την πολιτεία να είναι σε θέση να μου εγγυηθεί ότι δεν θα δουλεύω μέχρι τα 80 και ότι θα πάρω μια αξιοπρεπή σύνταξη

Θα ήθελα σαν πολίτης να ακούγεται η γνώμη σε τοπικό και εθνικό επίπεδο (δημοφίσματα)

και άλλα πολλά θα ήθελα Γιάννη .... και να σου πω την αλήθεια μου ΑΝ ΤΑ ΕΙΧΑ αυτά .... θα ήμουν σε θέση να σου πω ότι δεν με πολυνοιαζουν και πολύ τα Τριχιλιαρα του Καραμανλή , και τα υπόλοιπα !!!

με λίγα λόγια παραφράζοντας τον Μαο..δεν θέλω απο κανέναν να με λυπηθεί και να μου δώσει ένα ψάρι..απαιτώ να συνεχίσει να υπάρχει θάλλασα -ποτάμια , απαιτώ να συνεχίσουν να υπάρχουν ψάρια,απαιτώ να μου δωθεί άδεια αλείας, απαιτώ να μάθω να ψαρεύω , απαίτω (γιατί όχι; ) να μάθω να εμπορεύομαι ψάρια!!! κι ολα αυτά δεν τα απαιτώ μόνο για μένα , τους φιλούς μου , τους χωριανούς μου, τους ομοΐδεάτες μου αλλα ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

Και πίστεψε με παραπάνω δεν φιλοσοφώ μιλάω πολιτικά !!!

Υσ. Ζητώ την κατανόηση όλων για τυχόν ορθογραφικά λάθη.. δεν είχα δυνατότητα διόρθωσης

NIKKOS

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Registration date : 17/01/2008

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://kosmetsas.wordpress.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης